19 stycznia - dzień wyzwolenia Płońska spod niemieckiej okupacji w 1945 roku, to także data tragiczna, ponieważ Niemcy wycofując się rozstrzelali 78 mieszkańców miasta. W sobotę minęła 68. rocznica tragicznych wydarzeń, a uroczystość poświęcona tym wydarzeniom odbędzie się w poniedziałek 21 stycznia na "Pisakach" przy obelisku.
Pomiędzy 16 a 18 stycznia Niemcy rozstrzelali na „Piaskach" (przy dzisiejszej ulicy Płockiej) 78 mieszkańców Płońska i powiatu płońskiego.
Więźniów przewożono z płońskiego aresztu do urządzonego przez Niemców ogrodu powiatowego „Piaski", gdzie hitlerowcy wycofujący się przed zbliżającymi się Rosjanami w styczniową, mroźną noc dokonali zbrodni ludobójstwa. Po wyzwoleniu w dużym dole odkryto 78 zmasakrowanych ciał, powiązanych sznurkiem i drutem.
Wtedy udało się zidentyfikować tylko połowę z nich. Na podstawie informacji zgromadzonych przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, których co roku przybywa, Niemcy strzelając do więźniów działali w popłochu i z tego powodu nie wszyscy więźniowie zginęli od razu. W 68 rocznicę mordu 21 stycznia pod pomnikiem na „Piaskach" i na zbiorowej mogile pomordowanych na płońskim cmentarzu zostaną złożone kwiaty i zapłoną znicze.
Z kolei wkraczający do Płońska „wyzwoliciele" ze wschodu dokonali licznych grabieży, gwałtów i mordów. Rosjanie zachowywali się wulgarnie w stosunku do płońszczan. W archiwum PDDMP widnieją relacje świadków tamtych zdarzeń w których czytamy, że radzieccy żołnierze m.in. zabili właściciela restauracji przy ul. Płockiej - vis a vis kościoła.
Synonimem wyzowlenia nie był więc w Płońsku pokój.(DK)
Uroczystostości związane z 68. Rocznicą Zbrodni hitlerowskiej na "Piaskach" odędą się w poniedziałek 21 stycznia 2013 r. o godz. 12. przed pamiątkowym obeliskiem.