Jesienią i zimą 1939 r. kilkaset tysięcy polskich obywateli zostało wypędzonych ze swoich domów, sklepów, fabryk i gospodarstw przez okupantów niemieckich. Tej mało eksponowanej dotąd tragedii wojennej poświęcona jest wystawa, którą otwarto w czwartek 6 września. Wystawę można oglądać do 28 września w MCK.
Z niewielkim dobytkiem w bardzo krótkim czasie kilkaset tysięcy obywateli polskich jesienią i zimą 1939 r. musiało opuścić swoje miasta i wsie. To była pierwsza fala masowego exodusu donikąd zastosowanego przez okupantów z III Rzeszy.
Niektórzy wprost z domu czy pracy trafiali do wagonów, a ich droga kończyła się w obozach koncentracyjnych. Pozostali wypędzeni poszli na wieloletnią tułaczkę, z których wielu do swoich domów i w dobrze sobie znane strony nie powróciło już nigdy.
„Ta historia długo pozostawała w cieniu. Jeden z wojennych epizodów... Może nie dość ważny, by się nim zajmować - wobec 20 milionów poległych na wszystkich frontach, wobec 6 milionów ofiar holocaustu, wobec obozów śmierci, masowych egzekucji i innych potworności sprawionych przez nazizm. Chodzi „tylko" o kilkaset tysięcy obywateli" - piszą twórcy wystawy Jacek Kubiak, Małgorzata Szmidt i Janusz Zemer.
Otwarcie wystawy Związku Miast Polskich pt. "Wypędzeni 1939..." nastąpiło
w czwartek 6 września 2012 r. o godzinie 14 w sali widowiskowej MCK w Płońsku.
Po otwarciu ekspozycji odbyła się projekcja filmu "Jasnowłosa prowincja". Jest to pierwszy film dokumentalny o wysiedleniach z ziem wcielonych do Rzeszy. Powstał w koprodukcji polsko-niemieckiej, emitowany był jak dotąd tylko we francusko-niemieckim kanale Arte w 70. rocznicę wybuchu wojny.
Wystawę „Wypędzeni 1939..." będzie można oglądać do 28 września 2012 r. w g. 8.00-16.00. Grupy szkolne - po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny - tel.- 23 662 27 02 w. 16.
Organizatorami wystawy są: Związek Miast Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Samorząd Miasta Płońska i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.
Na zdjęciu małym (kliknij i powiększ): wypędzenie Polaków z Kraju Warty w 1939 r. - foto Bundesarchiv