Do końca października trwają konsultacje społeczne w sprawie nadania nazw dwóm rondom przy ul. Płockiej. Wniosek w tej sprawie złożyła przewodnicząca rady miejskiej. Głosować można za pomocą ankiety papierowej lub elektronicznej.
Proponowane nazwy to: dla ronda na skrzyżowaniu ul. Płockiej, Kopernika i Kolejowej - rondo „Imienia Nauczycieli Tajnego Nauczania" albo „Odzyskania Niepodległości"; dla ronda na skrzyżowaniu ul. Płockiej z ul. 1 Maja i Wolności - rondo Konstytucji 3 Maja" albo „im. Lecha Kaczyńskiego".
Swój głos można oddać za pomocą wypełnionej ankiety papierowej, którą trzeba dostarczyć do urzędu, za pomocą wypełnienia załączonego ankiety w pliku przesłanym na skrzynkę mailową , lub też w głosowaniu elektronicznym na stronie www.plonsk.pl - zakładka konsultacje społeczne (w lewym menu), pod paskiem „Konsultacje społeczne nt. nadania nazw rondom w Płońsku".
Ostateczną decyzję podejmą radni miejscy.
Na razie wiemy, że o nazwanie rodna imieniem nauczycieli tajnego nauczania podczas okupacji hitlerowskiej, w imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpiła jego przewodnicząca w powiecie Płońskim Maria Trębska.
- Uważamy, że liczne grono pedagogów działających podczas wojny w Płońsku i okolicach zasługuje na uznanie za heroiczne wykonywanie zawodu i służby w tamtych strasznych czasach. Proszę pamiętać, że nauczycielom niosącym wówczas kaganek oświaty, ale wykonującym także wielką pracę patriotyczną, groziła śmierć lub wywózka do obozów koncentracyjnych, co ze śmiercią jest praktycznie równoznaczne. Mamy udokumentowane dziesiątki takich historii nie zawsze zakończonych szczęśliwym przetrwaniem wojny i okupacji, dlatego chcemy w ten sposób oddać im cześć - argumentuje przewodnicząca Trębska.
Jeśli ta inicjatywa zdobyłaby poparcie mieszkańców i została uchwalona przez radnych, to ZNP zamierza na rondzie u zbiegu ulic: Kopernika, Płockiej i Kolejowej postawić pomnik-instalację przestrzenną wraz z tablicą pamiątkową z nazwiskami nauczycieli tajnego nauczania w czasie II wojny światowej z obszaru Płońska i okolic.
Nie mamy natomiast informacji o pochodzeniu propozycji nazwy „Odzyskania Niepodległości". Być może nazwa ma mieć związek z pobliskim Pomnikiem Wolności (zwanym też Pomnikiem im. Józefa Piłsudskiego".
Nie otrzymaliśmy też informacji o propozycjach dotyczących nazw ronda drugiego na zbiegu ulic Płockiej, Wolności i 1 Maja. Jeśli chodzi o nazwę rondo Konstytucji 3 Maja, to podobnie jak w pierwszym przypadku nawiązuje ona do Parku 3 Maja i stojącego tam pomnika Konstytucji 3 Maja.
Jeśli zaś chodzi o poświęcenie tego ronda pamięci zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to być może złożono w urzędzie lub do rady wniosek w tej sprawie ze strony grupy obywateli bądź partii lub stowarzyszenia.
Przewodnicząca Jolanta Mikołajewska zwróciła się z wnioskiem do urzędu o przeprowadzenie konsultacji obywatelskich w tych dwóch sprawach, które potrwają do końca października.
Korzystając z tej okazji przypominamy po raz nie wiadomo który, aby wraz z nadawaniem nazw rondom poważnie zastanowić się nad estetyką tych miejsc i sposobów na nadanie im charakterystycznego wyglądu.
Sama tabliczka z nazwą takiego zadania nie spełni, natomiast nadanie każdemu z rond jakiejś specyficznej cechy uczyni z niego porządny element przestrzeni publicznej oraz charakterystyczny punkt orientacyjny.
Wzorem innych miast, nie tylko polskich, wraz z nazwą powinna powstać koncepcja plastyczna zagospodarowania przestrzeni rond. W miejscu słupów oświetleniowych i krzaków mogłyby pojawić się alegoryczne pomniki albo równie inspirujące instalacje przestrzenne, a działania takie można prowadzić za pomocą konkursów dla artystów. Pisaliśmy o tym od lat nie tylko w portalu, ale jak dotąd żadna poważna i spektakularna forma upiększenia rond w Płońsku nie powstała. Może wreszcie uda sie teraz zrealizować taki projekt.
Piotr Kaniewski
Na zdjęciu - kliknij i powiększ - zaznaczone ronda, na których nazwę może mieć wpływ każdy biorący udział w konsultacjach. Fot. mapy Google