Zakończyły się się tegoroczne dni patrona Płońska. Organizatorzy - płońskie MCK przygotow i Ratusz przygotowali sporo atrakcji dla najmłodszych „m.in. Przystanek aniołów".Nie mogło zabraknąć koncertów. Na scenie w niedzielę 29 września wystąpił „Krys Blues Band", „Red Lips" oraz „Boysi". Odnowiono przysięgę miast bliźniaczych Płońska z Crepy en Valois we Francji. Imprezie towarzyszył „Jarmark św. Michała".
Całość rozpoczęła msza odpustowa w kościele pw. patrona Płońska św. Michała Archanioła. Kolejnym punktem programu była barwna parada aniołów, które wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą" Con Grazia" i grupą Mażoretek przemaszerowały ulicą Płocką do rynku, czyli do „Przystanku Aniołowo" - przebrane w anielskie, kolorowe stroje dzieci ze szkół podstawowych nr 2 i nr 3 (ponad 75 uczniów) w Płońsku wraz z nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami miasta niosły transparenty z hasłami: "Pomagajmy sobie nawzajem", "Płońskie Anioły górą", "Uśmiechajmy się do siebie", "Bądźmy życzliwi", "Myśl pozytywnie", "Znajdź w sobie radość anioła" itp.
Po dojściu do rynku Parada po odnowieniu przysięgi miast bliźniaczych, w rytmie reggae zatańczyła w dwóch kołach wesoły, anielski taniec. Do tańca dali się też dzieciom porwać się dali burmistrzowie miast bliźniaczych Płońska i Crepy en Valois.
Dzieci ze szkoły podstawowej nr 3 przygotowały ogromnych rozmiarów anioła, który stanął przy scenie w rynku. Całej Paradzie towarzyszyły cztery anioły w kolorach: granatowy, złoty, biały i niebieski z Grupy Teatralnej "Karton". Płońskie anioły podczas Parady rzucały z radością kolorowe pióra. Ponadto mali uczestnicy parady rozdawali mieszkańcom przygotowane papierowe aniołki.
Na dzieci czekały liczne atrakcje przygotowane przez MCK. Anioły z grupy "Karton" prowadziły zabawy z chustą animacyjną, a Tomasz Ornarowicz prowadził warsztaty kręcenia talerzami cyrkowymi oraz puszczał wraz z dziećmi, wielkie bańki mydlane. (na zdjęciu tytułowym lewym, górnym rogu - kliknij aby powiększyć)
Na placu rynku tradycyjnie zabrzmiały rytmy płońskiej orkiestry dętej oraz mażoretki. Na scenie pojawili się wychowankowie Szkoły Muzyki i Tańca „Nutka". Po nich wystąpił iluzjonista Arkadiusz Cywiński z pokazem iluzji podczas którego wciągnął do zabawy dzieci i dorosłą publiczność - „Arex Show"
„Krys Blues Band"
Potem przyszedł czas na część koncertową, którą rozpoczęła nasza rodzima, płońska formacja blues-rockowa „Krys Blues Band" z gitarzystą, założycielem grupy Kryspinem Kadejem. Muzycy zagrali własne kompozycje z polskimi tekstami wyśpiewanymi przez wokalistę Marcina Michalskiego, który ciągle wierzy, że polska muzyka, to nie tylko komercja - dlatego śpiewa. Na gitarze zagrał lider zespołu Kryspin Kadej, zafascynowany muzyką lat 70-tych - funky, jazz. Na scenie tworzy sprawny duet z drugim gitarzystą grającym techniką slajd Sewerem Malesińskim. Sekcja rytmiczna grupy, to: wychowany na amerykańskiej muzyce rockowej basista Przemysław Strzelczak oraz perkusista Piotr Lewandowski. Zespół pojawił się na festiwalu im Pawła Bergera „Bez tajemnic".
„Redl Lips" i „Boysi"
Potem całkowita zmiana klimatu. Nieco zmarzniętą płońską publiczność rozkołysała grupa „Red Lips" - półfinaliści pierwszej edycji programu „Must Be The Musc" grająca pop-punka, rocka i elektro. W skład warszawskiej formacji wchodzą ludzie, którzy komponują, tworzą, grają koncerty, myślą niekonwencjonalnie, są niezależni i kochają filmy Quentina Tarantino, czyli Ruda, Łukasz Lazer (gitara), Piroman (bas) i Przemek Knopik (perkusja).
Na zakończenie legenda disco-plo zespół Boys.
Imprezę zakończyła pokaz laserowych świateł.
Integracja wokół tradycji i historii
Jak piszą organizatorzy, Celem Dni Patrona, jako imprezy jest integracja mieszkańców Płońska i budowanie lokalnej społeczności wokół tradycji i historii miasta. Stąd pojawił się pomysł zorganizowania przez Miejskie Centrum Kultury Parady Aniołów, którego inicjatorką była szefowa Płońskiego centrum Wolontariatu Katarzyna Ornarowicz.
Nagroda Im. płońskiego astronoma
W ramach obchodów płońskiego święta 30 września miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej książki polskojęzycznej poświęconej historii nauki i techniki pod patronatem Komitetu Historii Nauki Techniki Polskiej Akademii Nauk oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego z Fundacji Popierania Nauki oraz Burmistrza Miasta Płońska. Spotkanie, które odbyło się w Galerii P, a towarzyszyła mu wystawa tematyczna.
Piosenka francuska, trąbka i organy
27 września na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. także w ramach imprezy miał miejsce wieczór piosenki francuskiej w wykonaniu artystów scen warszawskich - Moniki Goździk i Wojciecha Machnickiego a 28 września w kościele św. Mchała Archanioła odbył się koncert na trąbkę i organy w wykonaniu Macieja Fortuny i Adama Jastrzębskiego. (DK)