Zakończył się dwudniowy maraton teatralny „ Płońska Wiosna Teatralna 2013. Przez scenę „Poczekalni” kina i plac przed wejściem do MCK przewinęło się 10 grup teatralnych. Nie zabrakło warsztatów i rozmów przy herbatce. Festiwale doczekały się już stałej publiczności, która licznie odwiedza teatralne imprezy. Podobnie było też podczas kwietniowego weekendu.
Podczas dwudniowej imprezy pn. „Płońska Wiosna Teatralna” zorganizowanej przez Miejskie Centrum Kultury, publiczność miała okazję obejrzeć 10 spektakli dla dorosłych i dzieci, wziąć udział w warsztatach i spotkaniu przy herbatce. Nie zabrakło także seansu filmowego. Wszystko to w „Poczekalni” czyli w holu kina, w miejscu, które nabrało nowego oblicza według pomysłu nowej szefowej Elżbiety Wiśniewskiej oraz na scenie głównej i w plenerze.
Cztery lata na teatralnej mapie Polski...
Od czterech lat Płońsk istnieje na mapie wydarzeń związanych z różnymi formami teatrów dzięki dwóm, głównym imprezom - „Płońskiej Wiośnie Teatralnej” i Festiwalowi Teatrów Lalkowych i Ulicznych„ Calineczka”. Oprócz lokalnych twórców na te dwie teatralne imprezy organizatorzy zapraszają teatry z całej Polski. Wykonawcy chętnie tu wracają, a festiwale mają szanse stać się jedną z atrakcji i wizytówek miasta. Pomysłodawcą teatralnego, lalkowego oblicza w płońskiej placówce jest instruktor MCK, absolwent szkoły lalkarskiej Robert Poryziński. Festiwale doczekały się już stałej publiczności, która licznie odwiedza teatralne imprezy. Podobnie było też podczas kwietniowego weekendu.
Spektakle tegorocznej „Wiosny”
„Wiosnę” w MCK rozpoczął nasz rodzimy teatr „Karton”działający przy MCK. Grupa przedstawiła najnowsze przedstawienie kierowane do najmłodszej widowni - „O przygodach dwóch krasnali, co niczego się nie bali. Autorem teksu jest Sławek Kaczor, muzykę do spektaklu opracował Paweł Ptaszkiewicz, scenografię przygotował zespół, pod kierunkiem Roberta Pozyzińskiego, a opiekę artystyczną nad grupą sprawuje Anna Mika. Występują: Marysia Polska, Patrycja Radomska, Natalia Kossowska, Julia Szałkowska, Ola Rosiak, Ola Kocińska.
Kolejnym punktem programu była Nieformalna grupa Avis w monogramie w koprodukcji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - „Medium rzeczy pospolitych” w reżyserii Agaty Biziuk w którym wystąpiła Agnieszka Makowska. Sztuka wykorzystując cytaty z literatury Polskiej mówi o agresywnym, sztucznie mitologizowanym patriotyzmie. Przed spektaklami i w przerwach między nimi publiczność mogła porozmawiać o „teatrze przy herbatce” rozmowy o sztuce prowadziła Agnieszka Makowska.
Następnie dawka klasyki i humoru spektakl „Oświadczyny” Czechowa, w wykonaniu w wykonaniu Warszawskiej grupy „T-Art” działającej przy Domu Kultury Rakowiec. Przed płonską publicznością wystąpili: Anna Mika - Natalia, Piotr Świtalski – Łomow oraz Paweł Ptaszkiewicz – Czubukow. Oświadczyny wyreżyserował Artur Jasiński, a kostiumy przygotowała Ewa Kurczewska.
Przyszedł też czas na dawkę ewolucyjno-politycznego „ekshibicjonizmu” w wykonaniu Damiana Kierka, który zaprezentował spektakl „Małpa”
Drugi dzień teatralnej imprezy rozpoczął „Teatr Karuzela” z Płońska prowadzony przez Kleopatrę Poryzińską. Grupa zadebiutowała spektaklem ulicznym „Księżycowy Jasiek” - adresowany do dzieci i młodzieży. Aktorzy pragnęli przekazać siłę marzeń, przyjaźni i miłości do...? Na to pytanie odpowiedź musiała znaleźć publiczność.
Zaraz po „Karuzeli” na dzieci i czekały warsztaty lalkowe pod hasłem 'Zróbmy sobie bajkę”, które poprowadził absolwent szkoły lalkarskiej Tomasz Wosik.
Kolejny punkt to „Opowieści starego kredensu” - spektakl lalkowy dla dzieci w wykonaniu „Teatru pod Orzełkiem (na zdjęciu w lewym górnym rogu) Teatr założył Mariusz Orzełek, miłośnik teatru przedmiotu i wieloletni praktyk technik lalkowych, współtwórca białostockich teatrów dla dzieci "Klapa" i "Co Nieco".
Spektakl zrealizowany jest w konwencji teatru przedmiotu. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiada legendę o Złotej Kaczce oraz bajkę o Grzecznym Rycerzu , który dobrocią pokonał smoka . Lalki stworzone z kuchennych przedmiotów, mieszkające w starym kredensie, nie mogą doczekać się wejścia na scenę.
Dziecięca publiczność po krótkiej technicznej przerwie mogła obejrzeć także klasykę Andersena - „Brzydkie kaczątko” czyli inny nie znaczy gorszy, w wykonaniu „Teatru Wariacja”, który gościł już w Płońsku podczas ubiegłorocznego festiwalu „Calineczka”
Na zakończenie „ Teatr Sześciu Dębów” pod wodzą pomysłodawcy teatralnego zamieszania w Płońsku Roberta Poryzińskiego. Grupa działająca przy MCK Zaskoczyła premierowym spektaklem „ Wstęp nie dla każdego – tylko dla obłąkanych” na motywach książki Hermana Hessa „Wilk Stepowy”. Celowe zamierzenie reżysera można podsumować zdaniem próba podczas spektaklu? Czy spektakl podczas próby? W spektaklu oprócz Marysi Polskiej i Patrycji Radomskiej, a także samego reżysera, wystąpił Adam Łądka, który debiutował na scenie oraz Kleopatra Poryzińska.
Kolejne teatralne spotkanie planowane jest w sierpniu br., jednak jak mówi Robert Poryziński Impreza może się nie odbyć z powodu remontu i przebudowy budynku naszej kulturalnej placówki.(DK)